Kar fotoğrafı nasıl çekilir?

Kar fotoğrafı çekmek çok zevkli bir iştir ama bir o kadar da zordur. Soğuk havada saatlerce sokaklarda güzel pozlar yakalayabilmek için dolaşmak durumundasınız bu yüzden sıkı giyinmeniz gerekir. Makinenizin de çok iyi korunması gerekir çünkü nemli hava makineneize veya lenslerinize zarar verebilir. Yanınızda mutlaka makine ve lenslerinizi koruma altına almak için naylon poşet bulundurmalısınız. Bazı fotoğrafçılar dışarı çıkmadan once ince naylon ile makinelerini sararlar. Yanınıza şemsiye alırsanız kar yağarken ayrıca makinenizi ıslanmaktan koruyacaktır.

Bulunduğunuz yerdeki soğuğun ne kadar olduğuna bağlı olarak yedek pillerinizi yanınızda bulundurmanız iyi olur. Eğer kar yağışı varsa, kameranızı dondurucu soğuktan korumak için çantasını taşımanız yerinde bir karar karar olacaktır. Lensiniz karlanmışsa, bunu gidermek için silmeyin; lensinizi çizebilir veya buğulanma olmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise telaşlanmayın, normale dönmesi için bekleyin.

 

Fotoğraf çekeceğiniz yerde kar oranı fazlaysa, o bölgedeki açık ton, orta-gri tondan çok daha açık olduğundan fotoğraflarken zorluk yaşanabilir. Bu durum ışık ölçerlerin hata yapmasına ve fotoğraf için hatalı ışık okumalarına neden olabilir. Aslında kar çekmek makine için çok zordur.

Kış fotoğrafçılığında ve kar manzaralarında göz önüne almanız gereken başka bir konu da, kompozisyonunuza belirgin bir derinlik verecek çizgiler ve keskinlikler olmamasıdır. Her şey olabildiğince düz görünür. Yumuşaklık hoştur ancak her yer yumuşak olduğunda fotoğraf çok düz görünür, özellikle bulutlar da tepedeyse. Fotoğraf gri/beyaz bir battaniyeymiş gibi görünebilir. Uzaklık ve derinliğinize yardımcı olacabilecek, beyaz/gri renklerle tezat oluşturan başka renkler ve gölgeler bulmaya çalışabilirsiniz.

Genel olarak bakarsak karlardan yansıyan güneş nedeni ile ışık ve diyafram değerlerinde ufak farklılıklar olacaktır. Kar ne kadar taze ise o kadar beyaz olacaktır. Böyle bir durumda, beyaz bir kütleyi ve fotoğrafı enteresan kılacak herhangi bir detay olmadan fotoğrafı çekmek zorunda kalacaksınız. Diyafram değerini yaklaşık 2F durağı kadar arttırmaya çalışın, yani makinenin verdiği değer f16 ise siz onu f8′e çekin. Böylece kar gri değil, beyaz olarak görünecektir. Bir diğer alternatif ise pozlama değerinizi +1 veya +2 olarak ayarlamaktır.

Eğer kar, tam beyaz değilse bir süredir beklediyse ve gri parçalar gibi daha koyu alanlara sahip olmaya başladı ise, f  açıklıklarınızı 2 arttırmak, alanın fazla pozlanmasına neden olacaktır. Bu kez f açıklığını sadece 1 stop arttırmayı deneyin.

Kış aylarında, ışık durumu saatten saatte değişir, en iyi sonucu almak için her seferinde açıklığı yarım durak arttırarak seri fotoğraflar çekmeyi deneyebilirsiniz. Buna, exposure bracketing denir v eve doğru kombinasyonun ne olacağına dair emin olmadığınız durumlarda işe yarayan bir tekniktir.
Önce beyaz ayarı yapılır ve kar renginin beyaz çıkması sağlanır daha sonra P,S(Tv),A(Av) modlarından birisi seçilir, Pozlama Telafisi (EV) ayarları hava kapalı ise +1, hava açık ve güneşli ise +2 değerine getirilir, ISO değerlerinin 100 veya 200 olması yeterlidir. Doğru pozlandırma için, ışık ölçümünde Değerlendirilmeli ölçüm veya 3D Renk Matrisi kullanılması önerilir.

Karlı havalarda güzel makro fotoğraflar da çekebilirsiniz. Makro lensinizi, ND’nizi veya güneş karların üzerinde parlıyorsa polarize filtrenizi de yanınıza almayı unutmayın.

Gün ortasında, gün ışığının yansıması sonucu saf parlak beyaz ışık olabilir. Eğer bir derecelenmiş filter (graded filter) kullanırsanız değişik renkler veya tonlar yakalamanıza yardımcı olacaktır, yoksa çekim sonucunca çıkacak tek şey gri veya beyaz bir karedir. Buz sarkıtları ve donmuş sular, makro çekimler için iyi fırsatlardır. Donmuş sular veya bir ağaçtan sarkan buz sarkıtlarıyla super yakın çekimler yapabilirsiniz.

Kar fotoğraflarında net alan derinliği oluşturmak isterseniz diyafram öncelikli modda çekim yapabilirsiniz. Karlı fotoğraflarda net alan derinliği kimi zaman ön plana çıkar, kimi zaman ön planda olsun istenilmez. Eğer net alan derinliği istiyorsanız fotoğraf ayarlarınızda f:8 veya duruma göre f:11 gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Eger arka tarafın bulanık olmasını isterseniz diyaframı olabildiğince açmanız, yani f değerini küçültmeniz gerekir. Böylece diyafram aralığı artacak, daha çok ışık içeri girecek böylece sadece odaktaki obje ya da konu netlenecektir. Bunun için lensinizin maksimum diyafram aralığını açmanız ‘f:2.8’ iyidir.

Yoğun kar yağışlarında uzun pozlama yapmak görsellik olarak fotoğraflarınıza çok şey katar. Yalnız enstantaneyi saniye olarak ayarlamanız daha iyi olacaktır. Eğer enstantaneyi uzun tutarsanız o kadar ışık toplanacaktır. ISO miktarını en düşük derecede tutmanızda fotoğrafınızın ‘fazla pozlanma’ yani overexpose olmaması açısından fayda vardır. Kar fotoğrafı çekerken en çok pozlama konusuna dikkat etmek gerekiyor.

Makinelerin ışık ölçerleri %100 beyaz değil %18 gri üzerinde ışık ölçerler. Bu sebeple makinenin otomatik poz değerleri ile bir fotoğraf çekildiğinde kar genellikle gri ya da griye yakın bir mavi çıkabilir. Karın beyaz çıkması için en az bir ya da iki stop daha fazla pozlamak gerekir. 1 – 1,5 stop fazla pozlar isek kar üzerindeki detaylar alınır fakat gölgeler ve koyu nesneler üzerindeki detaylar kaybedilir. 2 stopluk ilave pozlama kar üzerinde tam bir beyazlık sağlar iken detaysız bir kar görüntüsü verir. Koyu alanlarda daha fazla detay alınır. Kar için yapılacak manuel beyaz ayarı Kodak’ın %18’lik gri renk kartı üzerinden yapılır.

Yanımızda bu kart yoksa elimizin üst kısmından alacağımız değer bizi doğru sonuçlara götürür. Elimizden değer alırken, elimizin tam olarak doldurmaması ve elimizin üzerine kendi gölgemizin düşmemesine dikkat etmeliyiz. Kar üzerinde bir yaprağı ya da çiçeği çekerken de spot ölçüm yapmakta fayda vardır. Lapa lapa yağan karda flaş kullanmak, yağan kar tanelerini arka plandan ayırıp keskin çizgiler ile net bir şekilde yakalamamızı sağlar. Tipi şeklinde yağan kar için düşük enstantane ve flaş kullanarak çok farklı etkiler oluşturabiliriz.

Işığınız bol olsun,

Ayşegül Ayanoğlu

No comments yet.

Leave a reply