Bokeh fotoğrafı nasıl çekilir.

agmur-damla-bokeh-istanbul

Bokeh veya boke Japonca’dan gelme olup boke bulanıklık veya odak dışında kalan yerler anlamına geliyor. Yani fotoğraf çekerken, odak dışında kalan net olmayan kısımların fotoğrafçının seçtiği objektif, kullandığı diyafram gibi ayarlar ile fotoğrafta oluşan bulanıklık efektidir. Bokehin belirleyicisi öncelikle objektiftir. Her objektifin bokehi farklı olduğu gibi, seçilen diyafram değeri ile bokeh efekti ve derecesi değişebilir.

Objektifin bokeh kalitesini belirleyen en önemli üç şey diyafram, diyafram bıçakları ve odak mesafesi‘dır.

İyi bir bokeh için büyük diyafram açıklıklarına sahip lensler (50mm f/1.4 gibi) ve büyük bir sensöre ihtiyacımız var. Tüm lensler farklı bokeh kalitelerine sahiptirler. Lensin odak uzaklığı, en açık diyaframa bölündüğünde çıkan sayı ne kadar büyükse, bokeh kalitesi de o kadar iyi olur.

Odak mesafesi / Diyafram açıklığı = Bokeh

Lenslerin bokeh kalitesini etkileyen en önemli neden sahip oldukları diyafram bıçaklarıdır. Lens ne kadar fazla diyafram bıçağına sahip olursa bokeh o kadar yumuşak ve yuvarlak hatlara sahip olur ve bokehler daha düzgün oluşur. Örneğin 50mm f1.8 lens bir lens 5 diyafram bıçağına sahipken, 85mm f1.2 lens 8 diyafram bıçağına sahiptir.

yagmur-bokeh-damla-istanbul

Bokehler objektif uzaklığı 35mm ile üstü olan ve açık diyaframlı lensler ile yapılabilir. Buna göre tele objektifler ile bokeh tekniğinin uygulanması daha iyidir. Bokeh etkisi özellikle makro ve portre çekimlerde çok önemlidir. Arka planın konudan ayrılması için gereklidir. Bokehleri arka planı değişik şekiller verilmiş ışık demetleri halinde oluşturabiliriz. En çok tercih edilen çekim şekli de budur.
Çok az sayıda fotoğrafçının kullandığı bir yöntem olan bokeh hakkında bilmemiz gereken en önemli şey odak dışında kalan alanların bokeh oluşturduğudur. Bu teknikle çok hoş sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle uzaktaki minik ışık kaynakları güzel bokehler için çok uygundur ve özellikle de portre, makro, çiçek, böcek çekimlerinde yada doğa konulu fotoğraflarda çok güzel neticeler almak mümkün.

yagmur-bokeh-damla-istanbul

Şimdi de nasıl çekim yapacağımıza gelelim..

Bokeh oluşturabilmek için öncelikle uzak odaklı bir lens kullanmanız gerekir. Daha sonra diyaframı en açık hale getirip, 2 metreden daha uzak bir noktaya odaklayıp fotoğraf çekilir. Fon olarak seçilem alanı mümkün olduğunca focus dışında bırakmayı unutmamalıdır. Önemli olan nokta alan derinliğini ufak tutmak ve arka planı focus alanından mümkün olduğunca uzaklaştırmak. Bokeh’in daha iyi çıkması için koyu renklerin olduğu ve ışık hüzmelerinin bulunduğu bir yerde çekim yaparsanız başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bokeh’in bu kadar popüler olmasının sebebi fotoğrafları görsel olarak çekici hale getirmesi, dikkatimizi imaj üzerindeki belirli bir alana odaklamamızı sağlamasıdır.

Sırasıyla yapacağımız işlemler:

1-Öncelikle diyaframı açacağız. Net alan derinliği ne kadar az olursa arka plan o kadar bulanık çıkacaktır. Diyafram öncelikli moda gelerek (Av ya da A) diyaframı en küçük değere kadar çekiyoruz (sayısal olarak sıfıra yaklaşın)Net alan derinliğini azaltmak için odak uzaklığı büyük lensler kullanılır, küçük diyaframlı lensler seçilir, objeye mümkün olduğunca yalaşılır ve obje ile arka planın arasındaki mesafe azaltılır.

2. Öncelikle makine ile çekilen obje arasındaki mesafeyi, sonra da çektiğimiz obje ile arka plan arasındaki mesafeyi hesaplamamız gerekiyor. Nesnemiz ile arka plan arasındaki mesafe ne kadar fazla ise o kadar bulanık fotoğraflar elde edebileceğiz demektir. Ayrıca biz de çektiğimiz nesneye ne kadar yakınsak arka plan o kadar bulanık olacaktır.

3. Arka planda göze batacak her şeyden kaçınmalıyız. Örneklerde de gösrdüğünüz gibi sade çekim her zaman daha etkili olacaktır.

Işığınız bol olsun.

Aysegul Ayanoglu

No comments yet.

Leave a reply